02.12.2024 Новинки
Nový jadrový blok - príležitosť a výzva pre budúcnosť energetiky SR. Na konferencii sme boli hrdým partnerom
Slovensko je odhodlané posilniť svoju pozíciu v jadrovej energetike. Potvrdila to diskusia na nedávnej konferencii Jadro – Energetická budúcnosť Slovenska, ktorú zorganizovalo ministerstvo hospodárstva. Podujatie, na ktorom nechýbali predstavitelia VUJE a.s., združilo odborníkov z verejného i súkromného sektora.
Zámer vlády postaviť nový jadrový blok v lokalite Jaslovské Bohunice je strategickou odpoveďou na narastajúce energetické potreby krajiny. Podľa Andreja Žiarovského, člena predstavenstva VUJE, projekt predstavuje významnú príležitosť na posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska, no zároveň prináša nemalé výzvy.
Výhody novej jadrovej elektrárne
Vláda predpokladá, že nový blok s maximálnym výkonom do 1700 megawattov výrazne prispeje k stabilizácii energetických zdrojov v krajine. Aktuálna energetická kríza ukázala, že sebestačnosť v oblasti výroby elektriny je kľúčová, pričom dopyt po energii sa má do roku 2050 zdvojnásobiť až strojnásobiť.
Andrej Žiarovský zdôraznil, že Slovensko ako jedna z mála krajín sveta získava viac ako 60 % elektriny z jadra, čo je výborný základ pre ďalší rozvoj tohto sektora: „Investícia do modernej jadrovej technológie novej generácie III+ so životnosťou až 60 rokov nie je len otázkou energetickej bezpečnosti, ale aj technologického pokroku. Ak sa projekt podarí úspešne realizovať, Slovensko môže upevniť svoju pozíciu medzi svetovými jadrovými veľmocami.“
Kritická výzva: ľudské kapacity
Veľmi vážnou výzvou je nedostatok kvalifikovaných odborníkov. Slovensko totiž dlhodobo zanedbávalo prípravu nových generácií jadrových inžinierov. „Prví odborníci sú už na penzii, a mladší sa nemajú od koho učiť,“ varuje Vladimír Slugeň zo Slovenskej technickej univerzity.
„Príprava a prevádzka nového bloku si bude vyžadovať niekoľko stoviek ľudí, ktorí rozumejú energetike,“ odhaduje potreby člen predstavenstva VUJE Andrej Žiarovský. Podľa neho bude tlak na ľudské kapacity rásť nielen v dôsledku výstavby, ale aj predĺženia životnosti súčasných jadrových blokov. Jedným z riešení je plán ministerstva školstva podporiť jadrové odbory štipendiami a zvýšením kapacít.
Cesta vpred
Výstavba nového jadrového bloku je kľúčovým krokom pre zabezpečenie energetickej budúcnosti Slovenska. Projekt je však behom na dlhú trať. Prvé stavebné práce sú naplánované na rok 2032 a uvedenie do trvalej prevádzky na rok 2040. VUJE sa ako popredná konzultačná a inžinierska spoločnosť v oblasti jadrovej energetiky zaväzuje byť aktívnym partnerom tohto projektu. „Budeme sa podieľať na výskume, vývoji a vzdelávaní, aby sme zabezpečili, že Slovensko nielen udrží, ale aj zvýši svoju úroveň odbornosti v jadrovej energetike,“ hovorí o zámeroch spoločnosti Andrej Žiarovský. Hoci ide o náročný projekt plný výziev, jeho úspešná realizácia môže byť kľúčom k stabilnej a udržateľnej energetike v nadchádzajúcich desaťročiach.