Detail článku

19.07.2024 Naši ľudia

Podiel VUJE na dokončení a spustení tretieho bloku JE Mochovce a príprave spustenia štvrtého bloku je kľúčový

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce je významným projektom nielen pre celé Slovensko, ale aj pre našu spoločnosť. Ako jeden z hlavných dodávateľov primárnej časti elektrárne sa podieľame na ich dokončovaní.

Podiel VUJE na dokončení a spustení tretieho bloku JE Mochovce a príprave spustenia štvrtého bloku je kľúčový

Ešte v roku 2008 sme vyčlenili vo VUJE, a. s., skupinu odborníkov, určených výlučne pre dostavbu Mochoviec, na ktorej sa začalo podieľať po podpísaní EPC kontraktu so Slovenskými elektrárňami. Vznikla tak úplne nová, mladá divízia, ktorá v období najväčšieho rozsahu prác mala 120 pracovníkov. V súčasnosti 52 z nich zabezpečuje práce súvisiace s dokončovaním štvrtého bloku.

„Montážne činnosti sú už z našej strany na 99 percent ukončené, teraz je potrebné vykonať funkčné skúšky a prejsť k procesu spúšťania celého štvrtého bloku,“ hovorí o aktuálnej situácii na stavbe riaditeľ divízie pre prípravu výstavby nových jadrových zdrojov Pavel Ševera.

Divízia je v rámci VUJE poverená riadením prác vyplývajúcich z dodávateľského kontraktu. Spúšťanie tretieho bloku s výkonom 471 megawattov bolo pod našim vedením zavŕšené v októbri minulého roku. Nový jadrový reaktor pokryje približne 13 percent celkovej spotreby elektriny na Slovensku a uvedenie tohto bloku do prevádzky prispelo k tomu, že naša krajina je aktuálne úplne sebestačná vo výrobe elektrickej energie.

„Najväčší funkčný celok, ktorý sme do elektrárne dodali na kľúč bola vzduchotechnika pre primárnu časť elektrárne,“ objasňuje zástupca riaditeľa divízie Rudolf Hronkovič. „Systém sme projektovali, dodali, následne inštalovali a odskúšali v prísnych bezpečnostných podmienkach, takmer v každej miestnosti elektrárne.“

Okrem toho sme v rámci VUJE dodali a odskúšali v celom objekte elektrárne aj systémy radiačnej kontroly. Monitorujú radiáciu pracovného prostredia, médií technologických systémov, ako aj samotných zamestnancov. Každý pracovník musí byť vybavený osobným detektorom, keď sa pohybuje v tzv. kontrolovanom pásme. Všetky priestory sú detailne sledované, aj keď vo väčšine tamojšieho prostredia sú dávky radiácie nulové alebo blízke nule,“ objasňuje Pavel Ševera. VUJE teda dokáže naprojektovať a zrealizovať celý systém radiačného monitoringu, pričom komponenty nakupujeme od renomovaných zahraničných výrobcov.

Zmluva pre dostavbu Jadrovej elektrárne Mochovce je však pre VUJE omnoho širšia. Dodávame aj ďalšie technologické systémy na kľúč ako je diagnostika primárneho okruhu, systém monitorovania koncentrácie vodíka, priemyselný kamerový systém či systém pre podporu fyzikálneho a energetického spúšťania, systém dekontaminácie priestorov a zariadení, alebo systém odberu vzoriek. Ide o rozsiahle projekty, ktoré si vyžadujú vysokú odbornosť a detailné testovanie, aby sme dosiahli ich stopercentnú bezpečnosť.

Spúšťanie blokov

Etapa uvádzania do prevádzky tretieho bloku, čo je proces od zavezenia paliva do reaktora, cez dosiahnutie prvého minimálneho výkonu až po jeho stopercentný výkon, trvala asi rok, presne do 22. septembra 2023. Záverečnou skúškou bol tzv. preukazný chod, keď sa overila stabilná prevádzka bloku počas 144 hodín. „Je to jedna z najdôležitejších etáp života elektrárne,“ prízvukuje Rudolf Hronkovič. „Všetko, čo sa naprojektovalo a zrealizovalo, bolo potrebné detailne vyskúšať. Skúša sa doslova každé jedno tlačidlo a komponent, ktorých sú v elektrárni tisíce. Je potrebné preukázať, že všetko prebieha v súlade so schváleným projektom, dokumentáciou a spĺňa všetky prevádzkové a bezpečnostné požiadavky.“

Odborné vyškolenie personálu

VUJE zabezpečuje aj vysoko odborné školenia personálu elektrárne vrátane operátorov, bez ktorých by spustenie plnej prevádzky nebolo vôbec možné. V podstate ide o nadstavbu vysokej školy, ktorá sa končí štátnou skúškou v gescii Úradu jadrového dozoru. “Niektorí prirovnávajú náročnosť povolania operátora reaktora k pilotovi lietadla,“ podotýka Rudolf Hronkovič. „Navyše si musia skúšky pravidelne obnovovať,“ zdôrazňuje.

Kým sa v najbližšom období začne s testovaním a spúšťaním štvrtého bloku v Mochovciach, personál si bude musieť odborné skúšky zopakovať. „Obaja sme ich kedysi absolvovali a sú naozaj veľmi náročné, avšak nevyhnutné k zabezpečeniu chodu a bezpečnej prevádzky jadrovej elektrárne,“ uzatvára riaditeľ divízie pre prípravu výstavby nových jadrových zdrojov a hlavný projektový manažér Pavel Ševera.