07.04.2025 Napísali o nás
Generálny riaditeľ VUJE Matej Korec pre magazín ENERGIE EURÓPY: Stabilita a inovácie v jadrovej energetike napriek globálnym výzvam
Líder na trhu v oblasti jadrovej energetiky, služieb na podporu a prevádzku prenosových a distribučných sústav, to je naša spoločnosť, ktorá sa v uplynulom roku zamerala na vytvorenie stabilného vnútorného prostredia pre zamestnancov, optimalizáciu interných procesov, a úspešnú generačnú obmenu na kľúčových pozíciách.

Napriek výzvam spôsobenými ekonomickými a geopolitickými faktormi sa nám podarilo dosiahnuť stanovené ciele a zodpovedne sa pripraviť na budúci vývoj. Aj o tom hovoril pre magazín ENERGIE EURÓPY 2024 náš generálny riaditeľ VUJE, a. s., Matej Korec.
Ako hodnotíte uplynulý rok z hľadiska dosiahnutých cieľov, ktoré ste vo VUJE, a. s., mali naplánované?
Prioritou našej spoločnosti v uplynulom období bolo vytvoriť stabilné vnútorné prostredie pre zamestnancov, pokračovať v optimalizácii a zefektívňovaní interných procesov a úspešne zvládnuť generačnú obmenu na niektorých kľúčových pozíciách v našej výkonnej štruktúre. Z objektívneho hľadiska sme boli svedkami výrazného útlmu investičnej výstavby na domácom trhu, spôsobeného dopadmi predchádzajúcich kríz viazaných na skokové nárasty cien vstupov po Covid období, vojnovým konfliktom na Ukrajine a povolebnými personálnymi výmenami u kľúčových zákazníkov.
Našou hlavnou úlohou bolo stabilizovať vnútropodnikovú situáciu a pripraviť sa na neurčitý vývoj trhového prostredia na neurčito dlhé obdobie. Uvedomovali sme si, že dopady energetickej krízy a nárast cien vstupov majú vážny vplyv na individuálnu situáciu každého človeka. Stabilizácia v tejto oblasti, spolu s neustálou potrebou zvyšovania procesnej efektivity, boli našimi hlavnými témami. Kvalita a spokojnosť nášho profesionálneho kolektívu je našou hlavnou prioritou a myslím, že napriek zložitosti tohto obdobia sa nám tieto ciele darí plniť.
Na druhej strane, ako som už spomínal, v uplynulom období sme čelili bezprecedentnej zmene podmienok na strane vstupov, čo malo vplyv na výrazné nárasty obstarávacích nákladov, často uprostred aktuálne platných projektových zmlúv a prebiehajúcej výstavby na pomerne veľkých dielach. Keďže kompenzačné mechanizmy do veľkej miery záviseli na individuálnej vôli koncových zákazníkov, čelili sme rôznym scenárom pri riešení týchto dopadov.
Chcem sa poďakovať zákazníkom, ktorí sa k tejto problematike postavili partnersky. Bohužiaľ, zažili sme aj prípady, kedy sme sa u zákazníkov stretli s absolútnou ignoráciou tohto fenoménu, čo malo výrazný dopad na celkovú ekonomiku realizovaných projektov. Aj táto skutočnosť prispela k potrebe stabilizácie vnútorného prostredia s cieľom prečkať toto obdobie s čo najmenšími stratami v personálnej oblasti, v oblasti motivácie a napriek atmosfére vo vonkajšom prostredí, upokojenia vnútornej klímy. Úprimne poviem, že to nebolo jednoduché.
Môžete nám priblížiť detaily veľkej zákazky na trafostanicu, ktorú ste nedávno odovzdali v Čechách? V čom to bolo náročné a aké výzvy ste museli zvládnuť?
Výstavba novej 400 kilovolt (kV) transformačnej stanice v Dětmaroviciach predstavovala v tomto období jeden z najväčších a kľúčových projektov českej prenosovej a distribučnej sústavy. Projekt vznikol ako reakcia na zvyšujúcu sa spotrebu elektrickej energie a úbytok zdrojov pripojených do distribučnej siete v oblasti Moravsko-sliezskeho kraja.
Nová transformovňa, umiestnená v tesnej blízkosti elektrárne Dětmarovice, je systémovým opatrením nevyhnutným pre spoľahlivé zásobovanie ostravského regiónu po ukončení prevádzky blokov spomínanej elektrárne. Transformovňa zabezpečuje výkon približne 700 megawatt (MW), čo je porovnateľné s výkonom jednej elektrárne (napríklad výkon elektrárne Dětmarovice je 800 MW). Súčasťou projektu bolo aj pomerne komplikované zaslučkovanie na existujúce 400 kV vedenie a vytvorenie nových prepojení do Albrechtíc a poľského mesta Dobrzeń.
Projekt bol extrémne náročný z hľadiska harmonogramu výstavby a koordinácie zúčastnených strán, kde bolo potrebné zladiť prebiehajúce činnosti troch partnerov (ČEPS, ČEZ a poľského PSE). Keďže išlo o kritický uzol, harmonogram bol veľmi ambiciózny a prakticky neumožňoval žiadne rezervy ani odchýlky. To si vyžiadalo mimoriadne skúsenosti a osobné nasadenie nášho riadiaceho tímu, ako aj montážnych pracovníkov, ktorí pracovali s enormným nasadením počas celých troch rokov výstavby.
Ako to už býva pri takýchto rozsiahlych projektoch, výzvy sa vždy objavia. Hneď na začiatku sme museli riešiť špeciálne zakladanie prenosového vedenia kvôli výnimočne vysokej spodnej vode, pričom bolo potrebné zabezpečiť veľmi skorý termín zapnutia v súlade s bilaterálnou dohodou s poľskou stranou. Neskôr sme čelili výzvam spojeným s neštandardne mokrou jeseňou a skorým nástupom zimy v roku 2023, ktorá priniesla veľké množstvo snehových zrážok. A to spomínam len prírodné podmienky; na diele bolo samozrejme množstvo technických výziev, často vyplývajúcich z koordinácie činností troch prevádzkovateľov sústav.
Napriek všetkému náš tím potvrdil svoje renomé, dokázal sa vysporiadať s týmito faktormi a dielo sme odovzdali k plnej spokojnosti zákazníka. Samozrejme, spolunažívanie na stavbe počas takto dlhého obdobia je aj o vytvorení vzťahu s odberateľom. Chcem poďakovať zástupcom ČEPSu i ČEZu za vytvorenie veľmi konštruktívnej pracovnej atmosféry a partnerský prístup pri riešení nepredvídateľných situácií.
Vaša spoločnosť VUJE, a. s., plánuje zapojiť sa do vývoja malých modulárnych reaktorov. Kľúčovým zámerom je preskúmať možnosti opätovného využitia existujúceho použitého jadrového paliva na Slovensku v nových reaktoroch IV. generácie. Môžete nám priblížiť tento veľký projekt a jeho budúci prínos pre náš trh?
Pod pojmom „Malé modulárne reaktory“ (SMR) sa skrýva celá škála reaktorov podľa ich výkonu, konštrukcie, chladiaceho média, ale aj podľa spektra neutrónov v aktívnej zóne. Môžu využívať nespomalené (rýchle) neutróny alebo spomalené neutróny, ako je to v súčasnosti vo všetkých energetických reaktoroch v EÚ. V Európe majú najväčšiu šancu na uplatnenie SMR s elektrickým výkonom od cca 250 MWe do 500 MWe. Takéto reaktory by mohli nahradiť odstavované uhoľné elektrárne priamo v ich pôvodných lokalitách.
Budovanie SMR s maximálnym výkonom do 500 MWe by malo byť efektívnejšie, hlavne skrátením doby výstavby a menšou potrebou počiatočného kapitálu, čo znamená menšie riziko pre investora. Doba výstavby by mala byť kratšia oproti stavbe veľkých blokov (1200 až 1700 MWe) vďaka modulovému spôsobu konštrukcie, kde by sa moduly vyrábali vo výrobnom závode a na mieste by sa „skladali“. Tento spôsob by umožnil opakovateľnosť výstavby, čo by zrýchlilo výstavbu a zvýšilo kvalitu.
Pri súčasných plánoch výstavby jadrových blokov vo svete je pravdepodobné, že už za pár desaťročí môže dopyt po uráne prevýšiť ponuku. Bude preto potrebné budovať reaktory využívajúce rýchle neutróny. Tento typ reaktorov dokáže využiť až približne 50 % prírodného uránu, na rozdiel od súčasných reaktorov v EÚ, ktoré využijú sotva 1 % uránu. Rýchle reaktory nielenže lepšie využívajú prírodný urán, ale môžu ako palivo použiť aj urán a plutónium z vyhoreného paliva súčasných reaktorov. To znamená, že nie je potrebné ponáhľať sa s uložením vyhoreného paliva do trvalého úložiska, ale počkať na jeho prepracovanie a využitie v „rýchlych“ reaktoroch.
V našej spoločnosti VUJE, a. s., sa rýchlymi reaktormi zaoberáme už od roku 2009 v rámci projektu Allegro, ktorý je spoločným projektom krajín V4 a Francúzska. Nie je preto pre nás problém zapojiť sa do vývoja aj iného typu „rýchleho“ reaktora, napríklad chladeného olovom. Využívaním „rýchlych“ reaktorov bude na stovky rokov vyriešený problém zdroja energie pre naše územie.
Aké sú vaše strednodobé a dlhodobé vízie a ciele v oblasti energetiky na Slovensku a v Európe? Čo bude vašou prioritou?
V prvom rade chceme naďalej byť stabilným, vysokokvalitným a spoľahlivým partnerom, ktorý má znalosti, vlastné kapacity a významné skúsenosti pri realizácii zložitých a významných energetických projektov, či už v oblasti jadrovej energetiky, alebo v oblasti prenosu a distribúcie. Faktor „skutočných“ schopností a znalostí je pre nás zásadný, napriek tomu, že v uplynulom období sme boli svedkami relativizovania až „gamblingu“ zo strany niektorých názorových prúdov, ktoré nemajú problém opierať sa o partnerov bez týchto znalostí a kapacít. V prostredí kritickej infraštruktúry to nemá miesto a bude to viesť k zásadným problémom, čoho sme, žiaľ, pri niektorých projektoch aj svedkami.
Ak chce spoločnosť na trhu existovať desiatky rokov, musí myslieť aj na vzdialenejšiu budúcnosť. V strednodobej perspektíve v oblasti jadrovej energetiky sa chceme venovať výstavbe nových zdrojov na Slovensku a v susedných krajinách, ako sú Maďarsko, Česko a Poľsko, ale aj v iných štátoch Európy. Samozrejme, stále chceme byť hlavným dodávateľom prác pre prevádzkované jadrové elektrárne v SR. Chceme sa tiež podieľať na vývoji nových typov reaktorov (SMR, „rýchle“ reaktory), aby sme sa mohli zapojiť do ich výstavby kdekoľvek na svete. Aktívne sledujeme aj iné smery v energetike, ako je priama výroba vodíka vysokoteplotnými reaktormi, vývoj zariadení využívajúcich jednosmerný prúd v prenosových sústavách (HVDC) a zavádzanie DC technológií všeobecne.