Detail článku

28.07.2020 Naši ľudia

Šéf ŠVS JE Peter Drobný: Vo VUJE ľudia dostávajú príležitosť, aby rástli

Na pozícii riaditeľa Školiaceho a výcvikového strediska personálu JE vystriedal PETER DROBNÝ dlhoročného šéfa Rubena Vidličku, ktorý odišiel do dôchodku. S akými pocitmi po ňom prebral žezlo? Akým inováciám dal zelenú a prečo je pre neho osudový dátum 1. máj?

Šéf ŠVS JE Peter Drobný: Vo VUJE ľudia dostávajú príležitosť, aby rástli

Vo VUJE, a. s, pracuje mnoho zamestnancov už desiatky rokov. Aká bola vaša cesta do spoločnosti?

Študoval som na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave, odbor strojárske technológie. Hneď po ukončení štúdia moja cesta viedla do atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, kde som začal pracovať na pozícii technika diagnostiky na oboch - vtedy ešte prevádzkovaných, elektrárňach V1 a V2. Za 5 rokov na tejto pozícii som spoznal naozaj dobre obe elektrárne. 

To bolo vaše prvé stretnutie s jadrom, vtedy ste boli ešte zamestnancom Slovenských elektrární.

Áno, školenie II. kategórie som ale absolvoval práve tu, na školiacom a výcvikovom stredisku. Vtedy som ani nesníval, že raz budem vo VUJE pracovať a už vôbec nie, že budem riaditeľom danej divízie. Učili ma moji terajší kolegovia. Neskôr som ale ešte zmenil odvetvie a nastúpil do firmy PSA Peugeot Citroen. 

Tam ste sa naučili plynulo po francúzsky.

Absolvoval som dvojmesačný intenzívny jazykový kurz a po ňom odišiel na pol roka do Francúzska na  špeciálny automotive tréning. Po návrate som ako systémový inžinier riadiaceho systému rozbiehal výrobu v závode PSA, francúzštinu som používal denne. Po troch rokoch na tomto projekte ma oslovili z VUJE a ja som súhlasil. 

Čím vás presvedčila spoločnosť VUJE, a. s., k prestupu?

Ponúkli mi prácu na projekte plnorozsahového simulátora klasickej elektrárne Vojany 1 a 2. Vyvíjal sa na špeciálnom softvéri francúzskej firmy Corys. Tým, že som mal skúsenosti z energetiky, poznal princípy fungovania elektrárne, plus hovorím francúzsky, bol projekt pre mňa zaujímavý. Okrem toho mám rád dynamiku projektov. Nepatrím medzi ľudí, ktorí velebia zaužívaný rytmus. Do VUJE, a. s., som nastúpil 1. mája 2007, tento dátum dávam do pozornosti, lebo je môj osudový. Je to dátum môjho narodenia a ako inak, 1. mája, som nastúpil aj do funkcie riaditeľa školiaceho a výcvikového strediska personálu JZ.

Čím je pre vás VUJE?

Ako som vravel, pôvodne som prišiel do VUJE na projekt. Myslel som, že tu zotrvám tak dva, tri roky a idem ďalej. Ale zostal som. Je to firma, ktorej dôverujem a som rád, že som v roku 2007 nastúpil. Páči sa mi, že tu ľudia dostávajú príležitosť, aby rástli. To je možné ilustrovať aj na mojom prípade. 

Na aký váš projekt v tejto spoločnosti ste hrdý?

Rozhodne upgrade nášho plnorozsahového simulátora JE V2. Bol to naozaj veľký projekt, ktorý trval viac ako štyri roky. V rámci neho ma naša firma vyslala do USA, kde som absolvoval dvojmesačný tréning na špeciálny výpočtový kód s názvom THOR, simulujúci celú hydrauliku atómovej elektrárne. Aj vďaka tomu dnes máme vo VUJE špičkový simulátor na svetovej úrovni. Pátrí do portfólia školiaceho a výcvikového strediska personálu JZ a prevádzkujeme ho pre zákazníka SE, a. s. 

Aké činnosti ešte vaša divízia zastrešuje?

Má 44 zamestnancov a poskytuje svojim zákazníkom naozaj široké portfólio činností. Najväčší záber má práve odborná príprava personálu atómových elektrární. Okrem toho, že prevádzkujeme simulátor a zabezpečujeme na ňom prostredníctvom inštruktorov výcvik, tak vykonávame aj teoretickú prípravu zamestnancov JZ, a túto časť výučby zase vykonávajú lektori teoretickej prípravy. Na všetky tieto pracovné pozície sú kladené vysoké odborné nároky. Musím skonštatovať, že sú to ľudia, ktorí majú dosiahnuté najvyššie vzdelanie v oblasti jadrovej energetiky, ale aj v rámci celého odvetvia energetiky. 

Tiež máme tím softvérových a hardverových inžinierov, ktorí prevádzkujú a udržujú simulátor v zhode s elektrárňou, čo je základný predpoklad na obdržanie licencie na jeho prevádzku. Simulátor musí byť verná kópia toho čo je na atómovej elektrárni, čiže akákoľvek zmena sa urobí, alebo sa pridá technologický systém, naši softvéristi ho musia nasimulovať. 

Ďalej vyvíjame simulátory elektrických a distribučných sietí a taktiež vykonávame školenia manipulantov a dispečerov elektrických a rozvodných sietí, ako aj výcvik prevádzkových elektrikárov. Okrem toho prevádzkujeme napríklad polygón prác pod napätím.

Pred rokom sa vám do tohto rozhovoru veľmi nechcelo. Vraveli ste, že potrebujete čas na zorientovanie. Teraz mám pocit, že vám táto pozícia vyslovene sadla. 

Pred nástupom na pozíciu riaditeľa, som robil projektového manažéra pre upgrade simulátora Mochovce 3 a 4. Táto elektráreň sa síce buduje, ale už potrebuje mať bežiaci simulátor. Musí mať pripravený odborný personál aj personál blokovej dozorne. Keďže SE, a. s. nemali dostatok ľudských zdrojov na zvládnutie takéhoto projektu, tak sme im ho zastrešili externe. Medzitým môj predchodca odchádzal do dôchodku a ja som bol vybraný vedením spoločnosti, že ho nahradím. Bolo to naozaj veľmi hektické, pretože som súčasne musel chodiť do Mochoviec odovzdať informácie môjmu kolegovi a medzitým som preberal túto funkciu. Priznám sa, že keď som nastupoval na pozíciu, bolo to s veľkým rešpektom a pocitom obrovskej zodpovednosti. Trvalo mi chvíľu, kým som sa zorientoval, spoznal som ľudí s ktorými prichádzam do kontaktu, ale teraz po viac ako roku môžem povedať, že som túto výzvu zvládol a nastal čas na napredovanie.

Aké ste si dali ciele?

Školiace stredisko má 40 rokov a v oblasti výcviku personálu aj vďaka mojim kolegom funguje ako dokonalé súkolie. Aj zákazníci sú veľmi spokojní. Príprava personálu jadrových elektrární má svoj systém a je špičkovo zvládnutá. Na trhu sme ale dlho. Preto som si dal za cieľ inovovať a nájsť nový priestor, ktorý sme doteraz nevyužili. Sú to rôzne online aplikácie, cez ktoré dokážeme školiť, e-learning aj testovacie programy. Rozvoj na tomto poli sme už spustili, ale medzitým nás zasiahla koronakríza. Moju myšlienku rozvoja však v tejto oblasti daná kríza ešte podporila.

Takže vás nečakaná situácia paradoxne posunula vpred.

Presne tak. Vrhli sme sa na e-learningové aplikácie a darí sa nám. Časť sme už sprístupnili a naši poslucháči už nemusia prísť fyzicky do strediska, ale môžu sa vzdelávať prostredníctvom počítača či notebooku. Nie je to úplná náhrada školenia, ale na udržiavanie vedomostí, kompetencií a schopností je viac ako vhodná. Takisto sme počas krízového núteného odstavenia nášho strediska poskytovali našim zákazníkom online prednášky pre poslucháčov, ktorí zostali doma na „Home office“. Otvorilo nám to oči a už teraz začíname uvažovať, že niektoré školenia ponúkneme v online priestore. Každá kríza ponúka nové riešenia a inovácie. Mňa naučila, že musím byť vytrvalý, presviedčať ľudí a nakoniec to môže mať pekné výsledky.